Deti a okuliare

Vývoj videnia po narodení

1. mesiac - novorodenec nevidí ostro
2.mesiac - dieťa vníma obrysy tváre a veľkých predmetov
3. a 4.mesiac - dieťa vidí tvár rodičov
5. a 6. mesiac - dieťa začína cielene siahať po predmetoch
7.mesiac - dieťa berie predmety do ruky, natáča ich a obracia
8. a 9. mesiac - dieťa ukazuje presne na malé predmety
10. a 11. mesiac - na otázku ‚ kde je oco? sa dieťa otáča a hľadá ho
12.mesiac - na konci prvého roku života dieťa podáva predmety rodičom presne do ruky

Vývoj zraku prebieha zároveň s vývojom ostatných zmyslových orgánov. U novorodencov je sluch oveľa dokonalejšie vyvinutý ako zrak. Zrak sa vyvíja ako posledný zmysel.

Kontrola zrakových funkcií
Kontrola zrakových funkcií u novorodenca je veľmi obtiažna. Niektoré zrakové funkcie sú vrodené, prítomné od narodenia. Všetky ostatné zložitejšie funkcie, ktoré zaisťujú spoluprácu oboch očí, musia byť naučené. U zdravého dieťaťa je v 6 - 7 rokoch vyvinuté normálne binokulárne videnie.

Testovanie očí hrou
Občas je nutné detské oči hravým spôsobom otestovať
  • v 1. mesiaci môžeme vreckovú baterku rozsvietiť vedľa hlavičky dieťaťa. Dieťa je zdravé, a preto otáča oči za svetlom.
  • vo 4. mesiaci môžeme záujem dieťaťa trénovať na nejakom pestrom predmete. Budeme pohybovať napríklad hrkálkou a dieťa by z neho nemalo spustiť zrak.
  • v 7. mesiaci si s dieťaťom zahráme hru. Budeme sa schovávať pred očami dieťaťa za noviny, za vankúš. Naraz vás nie je vidieť a len pohľad dieťaťa prezradí, kde ste sa schovali.
  • okolo 8. mesiaca sústredíme záujem dieťaťa na jednoducho dosiahnuteľné, ktoré rado strká do úst. Pozorujte, či na nich cielene dosahuje.
  • v 12. mesiaci sa môžeme hrať s loptou. Posaďte sa s dieťaťom na zem asi 2 m od seba a kotúľajte si loptu. Pozorujte či ho správne chytá.