Slnečné okuliare - ochrana zraku pred UV žiarením

Slnečné okuliare sú výrazným módnym doplnkom, ktorý vlastní dnes skoro každý. No o ich vlastnostiach a účinkoch je stále málo uverejnených informácií.Slnečné okuliare chránia očí pred oslnením a veľmi škodlivým UV žiarením.

Ľudské oko sa dokáže prispôsobiť rozdielnej intenzite svetla. Ak je však prostredie príliš svetlé, dôjde k oslneniu a oko prestáva rozoznávať okolie. Oslnenie oka možno znížiť pomocou slnečných okuliarových šošoviek s dostatočnou svetelnou ochranou.

Slnečné okuliarové šošovky musia chrániť zrak nielen pred oslnením, ale aj pred veľmi škodlivým krátkovlnným ultrafialovým žiarením (UV žiarením.

Značenie slnečných okuliarov

Označenie slnečných okuliarí etiketou UV 4OO znamená, že slnečné okuliarové šošovky pohlcujú UV žiarenie.
Slnečné okuliare označené CE zodpovedajú normám Európskej únie.

Ďalej delíme slnečné okuliarové šošovky podľa stupňa protislnečnej ochrany do piatich kategórií

 • Kategória O: bezfarebný alebo veľmi svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 80-100%)
 • Kategória 1: svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 43-8O%)
 • Kategória 2: stredne tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 18-43%)
 • Kategória 3: veľmi tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 8-18%)
 • Kategória 4: veľmi tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 3-8%)
 • Kategórie 3-4  nie sú vhodné pre riadenie motorových vozidiel

Slnečné okuliare rovnako ako korekčné okuliare musia obsahovať perfektne zabrúsené okuliarové šošovky. Sú rovnako vhodné plastové i minerálne. Kvalitné okuliarové šošovky nesmú vykazovať žiadne mechanické poškodenia alebo iné vady materiálu. Pri pozorovaní predmetu cez tieto okuliarové šošovky nesmie dochádzať k deformácii vnímaného tvaru. Okuliarové šošovky pre vodičov nesmú skreslovať farby. Najmenej skreslujú farby: hnedá, šedá a zelená. Cez takéto slnečné okuliarové šošovky vníma človek skoro originálne odtiene farieb.

Športové slnečné okuliare

Najdôležitejším faktorom je UV filter.Pre šport sú vhodnejšie plastové okuliarové šošovky, lebo sú ľahšie a nehrozí poranenie oka pri rozbití okuliarovej šošovky. Nemenej dôležitá je pružnosť a odolnosť obruby proti rozbitiu. Pre zimné športy v zasnežených krajinách, kde sa odráža 90% svetla, sú vhodné okuliarové šošovky s vysokým stupňom zafarbenia( kategória 3 a 4).

Starostlivosť o slnečné okuliare

Váš očný optik vám ponúkne vhodné prostriedky k čisteniu Vašich slnečných okuliarí. Pri čistení používajte najjemnejšie čistiace prostriedky.

Uchovávanie slnečných okuliarí

Najvhodnejším miestom pre uchovávanie slnečných okuliarí je pevné púzdro.Vaše okuliare môžu tiež poškodiť teploty vyššie ako 55st.C. To sa môže stať napr. v lete, ak uložíte okuliare na palubnú dosku automobilu.

Slnečné okuliare sú teda nielen kozmetickým dolnkom, ale taktiež ochrannou pomôckou, ktorá bráni poškodeniu Vašeho zraku pred negatívnymi učinkami slnečného žiarenia.

Výhodou slnečných okuliarí zakúpených v našej optike je:

 • vysoká kvalita
 • dvojročná záruka
 • opraviteľnosť a prispôsobiteľnosť
 • možnosť výmeny okuliarovej šošovky pri poškrabaní...
 • do vybraných modelov dokážeme zhotoviť dioptrické okuliarové slnečné šošovky
 • ponúkame športové slnečné okuliare s možnosťou dioptrického klipu
 • široká ponuka rôznych značiek a rôznych cenových kategórií
 • značky: ADIDAS, MARCO POLO, RAY BAN, REEBOK, RODENSTOCK, OTTO KERN, PALOMA PICASSO, SOVER, BYBLOS, PERSOL, DUNLOP, POLAROID, CEBE, ARMANI, GUCCI...

Ak máte záujem o kvalitné slnečné okuliare, potom sa tešíme na Vašu návštevu, pri ktorej Vám  s výberom najvhodnejších slnečných okularí radi poradíme.

UV FILTER

UV filter sa nachádza v materiále okuliarovej šošovky a je úplne nezávislý od stupňa tónovania. Slnečné okuliare, ktoré len tlmia viditeľné svetlo a neabsorbujú UV filter, poškodzujú oko, pretože vyradzujú z funkcie prirodzený ochranný mechanizmus oka v podobe úzkej zrenice, ktorá je v tomto prípade široká. Bez tmavých okuliarí by samotné oko reagovalo na svetelné podmienky zúžením zrenice a privieraním viečok.

Všeobecne platí, že plastové okuliarové šošovky majú lepšiu UV absorbciu ako minerálne šošovky.